Tuğçe Business Analyst

Neden McKinsey’i seçtin?

Bazı danışmanlık şirketleri daha ilk seviyeden itibaren bir sektöre odaklanmanızı beklerken, McKinsey’nin her projede farklı sektörler görmemize imkan sağlamasını çok büyük bir artı olarak görüyorum.

Çalıştığın projelerden bir örnek verir misin?

McKinsey’de parçası olduğum ilk proje, büyük bir bankanın müşteriyle yoğun temas gerektiren bir sürecinde iyileştirmeler yapılması ve böylece müşteri deneyiminin geliştirilmesi üzerineydi.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

Vaka çalışmasında nelere dikkat etmek gerekir, bununla ilgili bir ön araştırma yapmanın çok faydası olduğunu düşünüyorum (özellikle benim gibi bilgisayar mühendisliği gibi bir bölümden gelip önceki hayatında vaka çalışması görmemiş olanlar için) Bu araştırma size şunların önemli olduğunu söyleyecektir: Görüşmeler sırasında doğru cevabı bulmaya odaklanmak yerine üzerinde durulması gereken konular ile ilgili kapsamlı bir sesli düşünme yapmaya çalışmak ve -argümanlarınız yanlış bile olsa- bulgularınızı net bir şekilde gösterip, bunlarla tutarlı bir cevap vermek.

McKinsey ile ilgili, herkesin bilmesini isteyeceğin şey nedir?

İhtiyaç duyacağımız bütün bilgi ve donanımı edinmemiz için gerekli imkanlar-eğitimler sağlanıyor, burada çalışmak için her şeyi biliyor olmak gerekmiyor, sadece yeri geldiğinde öğrenmeye hevesli olmak gerekiyor. Bunun en büyük kanıtı da birçok farklı arka plandan insanın McKinsey’de başarılı oluyor olması.

İş arkadaşlarını nasıl tanımlarsın?

Birlikte çalıştığım herkes birbirinden çok farklıydı; iş yapış şekilleri, müşteriyle iletişimleri, kariyerleriyle ilgili öncelikleri… Burada başarılı olmak için belli bir kalıba girmek gerekmediğini, gerçekten “Make your own McKinsey” söyleminin doğru olduğunu görebiliyorum.

McKinsey’nin kadın çalışanlarına yaklaşımı hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

Mckinsey kadınların şirketteki varlığını ve kariyerlerinin devamlılığını ciddiye alıyor, bu konuda şirket içinde yürütülen birçok çalışma var. Bizim de ilk seviyeden itibaren bu çalışmaların içinde olup katkı sağlamamız destekleniyor.

İş ve özel hayat dengesini nasıl kuruyorsun?

İşte olmadığım zamanları mutlaka dolu geçirmeye çalışıyorum. Şirketin sağladığı esneklik sayesinde proje elveriyorsa akşamları sevdiklerimle zaman geçirip, sabah işe erken başlamayı tercih ediyorum.

Eğitim

2014 - Sabancı Üniversitesi
Bilgisayar Mühendisliği