Selin Partner

McKinsey'de çalışmanın seni heyecanlandıran yanı nedir?

Dünyanın dört bir yanına seyahat ederek yeni insanlarla tanışmak, bu insanların hayatını iyi yönde değiştirmek ve etkilemek. Aslında, bu sözcükleri Dhaka’dan Istanbul’a uçuşum sırasında yazıyorum. İstanbul’dan da Budapeşte’ye aktarma yapacağım. Daha fazla söze gerek var mı?

Sence McKinsey’i en iyi tanımlayan 3 nitelik nedir?

Hem "değer odaklı" hem "değer kaynaklı".
Hem "seçkin" hem "mütevazı".
Hem "değişikliğe açık" hem "geleneğe sadık".
(... hem de 6 sıfatı 3 sıfatmış gibi göstermeyi öğretiyor!)

McKinsey'de unutamadığın bir projeyi anlatır mısın? Unutulmaz olmasının sebebi neydi?

Unutamadığım pek çok proje var, fakat zaten daha önce kamuya açıldığı için ayrıntılarını paylaşabileceğim bir proje var. Birkaç yıl önce, Filistin için sürdürülebilir bir ekonomik gelişme planının oluşturulması için destek verdik. Sivil toplumun içinde bulunduğu koşulları ve geleceğe yönelik beklentilerini iyileştirmek amacıyla kamu yararına gerçekleştirdiğimiz bir çalışmaydı. Dünya Ekonomik Forumu’nda planı sunduğumuzda ve karar alma sürecini kolaylaştırdığımızda barış ve refah için gerçek bir fark yarattığımızı hissettim.

McKinsey ile ilgili, herkesin bilmesini isteyeceğin şey nedir?

Şirket içinde yalnızca kendinizle rekabet edersiniz! Diğer herkes kendinizi geliştirmeniz ve eski başarılarınızın çok ötesine geçmeniz için sizi desteklemek ve motive etmek amacıyla yanınızdadır.

Sence McKinsey’de çalışmayı özel kılan nedir?

İstediğinizi yapma konusunda mutlak özgürlüğe sahip olmanız. İlk günden itibaren aylarca süren projeler için bir araya gelerek takımlar halinde çalışırız. Daha sonra, her birimiz yeni bir projeye geçer ve farklı bir takımla çalışırız. Buradaki herkes çalışmak istediği projeyi ve takımı seçebilir.

Herhangi bir resmi raporlama hiyerarşisi yoktur. Hiç kimse patron değildir, kimsenin patronu yoktur.

Dünyadaki başka hiçbir kuruluş çalışanlarına bu düzeyde bir özgürlük sunmaz.

İş arkadaşlarınızı nasıl tanımlarsın?

"Sıklıkla odadaki en yetenekli kişi olduğunuzu hissediyorsanız, yanlış odadasınız demektir!"

Odadaki en yaşlı, en deneyimli, en tanınan kişi olabilirsiniz, fakat McKinsey’deki çalışanlar arasındayken kendinizi hiçbir zaman her konuda tamamen yetkin hissedemezsiniz!

İş ve özel hayat dengesini nasıl kuruyorsun?

Benim için doğru denge, çalıştığımı hissetmeye başladığım noktada durmaktır. Aslında sevdiğim işi yapıyorum ve bunun için para kazanıyorum ;)

Eğitim

2004 - Boğaziçi Üniversitesi
İşletme,
Uluslararası İlişkiler