Manolya Associate Partner

Çalıştığın süre içinde McKinsey’den aldığın desteği nasıl tanımlarsın?

McKinsey’de ilk çalıştığım günden beri kendimi hiç yalnız hissetmedim. Tüm sorularımı sorabileceğim, endişelerimi paylaşabileceğim birileri hep yanı başımda oldu. İlk başladığımda daha çok teknik desteğe ihtiyaç duyuyordum. Neyi nasıl yapacağımı çözmeye çalışıyordum. Sonrasında kariyerimi nasıl yönlendirebileceğime dair sorular oluştu. McKinsey’de hayat belki hiçbir zaman basit olmadı ama her zaman elimden tutan, bana mentörlük yapan birileri vardı ve bu benim iş hayatımı gerçekten kolaylaştırdı ve zenginleştirdi.

McKinsey'de en çok neyi seviyorsun?

Esneklik. McKinsey bana istediğim sektörde, istediğim konuda çalışma özgürlüğü tanıyor. Sadece bir alana bağlı olmak zorunda kalmamak, farklı disiplinlerde çalışarak daha geniş bir bakış açısına sahip olmak bu işin en sevdiğim yönü.

McKinsey'de çalışmaya başladığında "keşke önceden bilseydim" dediğin şey nedir?

Genel çizgiden farklı bir şey yapmak istediğimde, çevremdeki düşüncelerden farklı olarak kendi inandığım şekilde ilerlemek istediğimde, bunu yapabileceğimi ve hatta bunu yaptığım için takdir edileceğimi önceden bilmek isterdim. Bunu McKinsey kariyerimde daha önceden öğrenseydim, ilk yıllarımda yaptığım işten daha fazla zevk alabilirdim.

McKinsey hakkında sana en çok sorulan soru nedir?

Kariyer Günlerinde en fazla aldığım ve enteresan bulduğum sorulardan biri “Hiç başarısız projeniz oluyor mu? Başarısız olduğunuz zaman ne yapıyorsunuz?”

İş ve özel hayat dengesini nasıl kuruyorsun?

Bu işin sihirli bir formülü yok. McKinsey’de iyi bir iş-hayat dengesine sahip olduğunu düşündüğüm herkes farklı, kendine özgü bir yol izliyor. Ben de öyle yaptım. Öncelikle benim için iş-hayat dengesinin ne olduğunu tanımladım ve sonra aktif bir şekilde uygulamaya başladım. Anahtar “Hayır” diyebilmek diye düşünüyorum.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

McKinsey’e başvurmayı düşünen herkese en büyük tavsiyem bizim websitemizdeki case’lerden yararlanmaları. Case kitaplarıyla boğuşmak ve onlarca case çözmek yerine, web sitemizdeki 3-4 tane örneği çözmeye ve oradaki düşünce sistemini anlamaya kanalize olurlarsa daha başarılı olacaklarını düşünüyorum.

Öncesinde hiç beklemediğin ama McKinsey’de çalışmaya başladıktan sonra fark ettiğin şey nedir?

McKinsey’de beni en çok şaşırtan birlikte çalıştığım kişilerle kısa sürede, gerçek arkadaşlıklar kurabilmemdi. Neden bilmiyorum ama herkesin birbirine çok mesafeli ve soğuk olduğu bir şirkete gittiğimi düşünmüştüm. Hiç öyle olmadı. Zor bir işimiz var ve gerçekten başarılı olmak isteyen bir yapımız var. Ve bu bizi birbirimize daha çok yakınlaştırıyor. Analistlerden, şirket ortaklarına herkes birbirine destek oluyor ve iş dışına taşan birçok dostluk kuruluyor burada.

Eğitim

2007 - Boğaziçi Üniversitesi
İşletme

2012 - Harvard University - Graduate School of Business Administration (ABD)
(M.B.A.) İşletme