Irmak Business Analyst

McKinsey'de çalışmanın seni heyecanlandıran yanı nedir?

Beni en heyecanlandıran yanı sürekli bir değişimin içinde olmak ve monotonluğa yer olmaması. Daha 1.5 yılım yeni dolmuş olmasına rağmen, 4 farklı ülkede farklı insanlarla, farklı konularda projelerde çalışma fırsatım oldu. Bu sanırım McKinsey'de hayatın ne kadar dinamik olduğunu açıklıyor :) Aynı zamanda beni heyecanlandıran bir diğer şey de hem McKinsey takımında, hem diğer organizasyonlar içinde tanıştığım yeni insanlar. Proje süresince farklı insanların hikayelerine ortak oluyorsun ve herkesten farklı bir şeyler öğreniyorsun. Bu kadar değişimin, yeni şeyler öğrenme ve yeni insanlarla tanışma fırsatının bir arada olması benim için çok değerli.

Öncesinde hiç beklemediğin ama McKinsey’de çalışmaya başladıktan sonra fark ettiğin şey nedir?

McKinsey'e girmeden önce, yaş ve deneyim fark etmeksizin herkesin fikrine bu kadar eşit değer verilmesini beklemiyordum. Ancak çalışmaya başladıktan sonra özellikle takım içinde yapılan problem çözme seanslarında, şirkete yeni katılmış benim gibi BA'ler ile kıdemli partnerların fikirlerine eşit değer verildiğini gördüm. Hatta bir business analyst olarak özellikle, ciddi bir fikir ayrılığınız olduğunda bunu açıkça ifade etmeniz sizden bekleniyor. Bu şekilde hiyerarşi olmadan fikirlerin açıkça ifade edilebilmesinin ve ortaklaşa tartışılabilmesinin ne kadar değer kattığını, McKinsey'de çalışmaya başladıktan sonra fark ettim.

Sence McKinsey’i en iyi tanımlayan 3 nitelik nedir?

Değer yaratan, sürekli değişim içinde ve güven veren

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

Önceden hazırlık yapmak gerçekten önemli. Özellikle vaka analizi mülakatlarına bir arkadaşınla konuşarak çalışmak çok faydalı oluyor. Bu şekilde prova yapmak hem "sahne korkusu“nu yenmene, hem de düşündüklerini karşıya en iyi şekilde aktarmanı sağlıyor. Ayrıca birlikte çalıştığın arkadaşlarınla sonra aynı şirkette de çalışabiliyorsun :)

McKinsey hakkında sana en çok sorulan soru nedir?

"Günde kaç saat çalışıyorsunuz?", "Hafta sonları da çalışıyor musunuz?"

İş arkadaşlarını nasıl tanımlarsın?

Yardımsever, birlikte vakit geçirmesi keyifli, farklı konularda yetkin. Yoğun bir tempo içinde olduğumuz için birlikte vakit geçirmekten zevk aldığım ve birlikte gülebildiğim insanlarla birlikte çalışmak benim için gerçekten çok değerli. Her projede, hem İstanbul ofisinden hem de diğer ofislerden yeni kişilerle çalışmak ve herkesten farklı bir şeyler öğrenmek kesinlikle McKinsey'i benim için özel kılıyor.

McKinsey’nin kadın çalışanlarına yaklaşımı hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

McKinsey kadın liderleri destekleme ve bu konudaki ön yargıları kırmak için farkındalık yaratma konusunda öncü bir şirket. Benim de hem işe alım sürecinde, hem de işe başladıktan sonra katıldığım kadınlara özel etkinlikler ile bunu deneyimleme fırsatım oldu. Özellikle işe başladıktan sonra katıldığım etkinlikte hem yurtiçi, hem yurtdışındaki ofislerden diğer kadın çalışanlar ile bir araya gelip, hikayelerini dinlemek kesinlikle ilham vericiydi. Her birinin hikayesinde ortak olan şey ise, McKinsey'deki esneklik ve kadınlara yönelik destekleyici inisiyatifler sayesinde kendilerine en uygun "McKinsey"i yaratabilmeleriydi.

Eğitim

2017 - Koç Üniversitesi
Endüstri Mühendisliği