Ezgi Engagement Manager

Öncesinde hiç beklemediğin ama McKinsey’de çalışmaya başladıktan sonra fark ettiğin şey nedir?

Gerçekten global bir şirkette çalışıyoruz. Dünyanın herhangi bir köşesindeki bir kişiye uzmanlığı ile ilgili ulaşabiliyoruz, ve herkes, karşılık beklemeden bildiklerini paylaşmaya açık. Bu kadar geniş bir bilgi kaynağına erişimin olmasına hala şaşırıyorum.

McKinsey'de çalışmanın seni heyecanlandıran yanı nedir?

Birbirinden ilginç akıllı insanlarla ve değişik şirketlerle,organizasyonlarla çalışıp, sürekli yeni şeyler öğreniyor olmak beni çok heyecanlandırıyor. Hiç bir gün diğerinin aynısı değil, ve her 2-3 ayda bir yepyeni insanlar ve konularla ilgili, bambaşka yerlerde çalışıyor olmak çok motive edici.

Çalıştığın süre içinde McKinsey’den aldığın desteği nasıl tanımlarsın?

Mckinsey'de ilk başladığım gün birlikte çalıştığım proje yöneticisi, her günün sonunda "coaching" verirdi, iyi yaptıklarım, ve ilerleyen günlerde dikkat etmem konularla ilgili. Bu kişi ile 8 yıldır düzenli olarak benzer konuşmaları yapıyoruz, ve etrafımdaki pek çok kişinin, benim profesyonel ve kişisel gelişimimle ilgisi olması, danışmak istediğim herhangi bir konu olduğunda kapıların açık olması çok değerli.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

Case çalışmasının yanı sıra, mutlaka geçmiş deneyimlerinizi, ne istediğinizi, hangi önemli kararları neden aldığınızı düşünmüş olarak gelin.

McKinsey hakkında sana en çok sorulan soru nedir?

Gerçekten çok çalışıyor musunuz? Cevabı da şu: Evet çok çalışıyoruz, ama iyi anlaştığın, keyif aldığın insanlarla eğlenerek çalışınca ve yaptığın işi sevince, çok göreceli bir kavram oluyor.

İş arkadaşlarını nasıl tanımlarsın?

Sıradışı, zeki, genç, dinamik, eğlenceli, meraklı :)

McKinsey’nin kadın çalışanlarına yaklaşımı hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

McKinsey kesinlikle çalışan kadınları destekliyor, kadınların ve özellikle annelerin hayatını kolaylaştırmak için McKinsey içinde bir proje ekibi çalışıyor. Istanbul ofisi, dünyada en çok kadın danışman oranına sahip ofislerden birisi, bu da kültürün ne kadar pozitif olduğunu gösteriyor.

Eğitim

2007 - Boğaziçi Üniversitesi
İşletme

2012 - Columbia University - Graduate School of Business (ABD)
(M.B.A.) İşletme