Engin Engagement Manager

Neden McKinsey'i seçtin?

MBA’den mezun olduğumdan beri yönetim danışmanlığında çalışmayı hep istiyordum. Ayrıca Unilever’de Türkiye ve yurtdışında kazandığım 7,5 senelik tecrübeyi farklı sektörlerde çeşitlendirme ve geliştirme hedefim de vardı. Bunları gerçekleştirebileceğim en uygun yer de McKinsey idi.

Çalıştığın projelerden bir örnek verir misin?

Farklı sektördeki iki şirketin CEO'sunu bir araya getirip nasıl ortaklık yapabileceklerinden çağrı merkezindeki bir çalışanın telefona nasıl cevap vermesi gerektiğine kadar çok geniş bir spektrumda hem Türkiye hem de yurtdışında is yapabiliyorsunuz. En son iki şirketin birleşmesiyle 100 binden fazla çalışanı olacak bir şirketin yeni organizasyon yapısı üzerine çalıştım.

McKinsey'e katılma sürecini anlatır mısın?

Önüme beyaz kağıt alıp kariyer önceliklerimi belirledikten sonra yönetim danışmanlığı alanında çalışmaya ve Türkiye’de bu konuda lider olduğunu bildiğim McKinsey’e başvurmaya karar verdim. McKinsey İstanbul ofisinin ortaklarından birinin üniversite sonrasında da görüştüğüm bir hocamın eski öğrencisi olduğunu biliyordum. Onun vasıtasıyla McKinsey’e özgeçmişimi ulaştırdım. İşlerimin arasında gittiğim test ve mülakatlar sonucunda sonuç olumlu oldu ve 1,5 senedir şirketteyim.

McKinsey hakkında sana en çok sorulan soru nedir?

“Haftada ortalama kaç saat çalışıyorsunuz?”

McKinsey, önceden farkında olmadığın becerilerinin farkına varmanı sağladı mı?

Mesela bir günde üst düzey yöneticilere gidecek 12 ayrı sunum hazırlayabileceğimi düşünemezdim. Organizasyon projeleri konusunda bu kadar tutkulu olabileceğimi ve doğal bir yeteneğim olduğunu bilmiyordum. Her projede yeni bir özelliğinizi, ilgi alanınızı keşfedebilirsiniz. McKinsey’de hayat çok dinamik ve buna uyum sağlamak için kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Meraklı biriyseniz sizin için daha iyi bir çalışma ortamı olamaz.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

Özgeçmişinizde her şeyi yazmak yerine (ör. B sınıfı ehliyet sahibi, vs), sizi diğer adaylardan ayıracak kuvvetli yönlerinizi ve tecrübelerinizi net bir şekilde ortaya koyun. Özgeçmişinize bakan kişinin sizi 2-3 dakikada en iyi şekilde tanımasını sağlayın. Ve en önemlisi göndermeden önce mutlaka "spell check" yapın :)

McKinsey’nin kadın çalışanlarına yaklaşımı hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

Global ve İstanbul liderlik ekipleri kadınlara yönelik birçok insiyatif üzerinde çalışıyor. Özellikle annelere iyi imkanlar sağlanmaya çalışılıyor ve takımlar içindeki iş planları da buna göre yapılıyor. Fırsat eşitliği sağlanması, annelere özel haklar tanınması, vs. her şirketin ajandasında var. Ancak, McKinsey'nin çok daha kararlı hareket edip kâğıt üzerindekini en hızlı şekilde hayata geçirdiğini söyleyebilirim.

Eğitim

2004 - Bilkent Üniversitesi
Endüstri Mühendisliği

2006 - Bilkent Üniversitesi
M.B.A. Pazarlama, Finans