DemetAssociate Partner

McKinsey'e katılma sürecini anlatır mısın?

McKinsey’e 2006’da, şahane bir tesadüfler zinciri sayesinde katıldım. Açıkçası yönetim danışmanlığı diye bir meslek olduğundan bile haberim yok iken, bir arkadaşımın ısrarıyla üniversite kampüsümüzdeki etkinliklerine gittim. Business Analyst programının değer önergesi (MBA sponsorluğu, yurtdışı projelerde ve farklı sektörlerde çalışma imkanı) çok cazip geldi ve kendimi işe alım sürecinin içinde buldum. Aradan 11 yılı aşkın süre geçti ve hala buradayım :)

McKinsey'deki ortak çalışma süreci nasıl işliyor?

Öncelikle, McKinsey’de projelerin başarısı söz konusu olduğunda, hiyerarşi kavramına yer yoktur. Problem çözme seanslarımızda, bir “Business Analyst”in yorumlarına ve önerilerine bir “Partner”inki ile aynı derecede değer verilir. Hatta bir konuda ciddi fikir farklılığınız olduğunda, bunu açıkça ifade etmeniz gerekliliği, McKinsey’in en önemli değerlerinden biridir. İkincisi, konunun uzmanı olduğunu düşündüğümüz herhangi bir McKinsey çalışanına, hangi ofiste çalıştığından bağımsız olarak ulaşıp görüşürüz ve uzmanlığından faydalanırız. Yani ortaklaşa çalışma yöntemimiz coğrafi sınırlara da bağlı değildir. Örneğin, bu sabah Güney Afrika ofisinden bir danışmanımızla görüştüm ve Ekim ayında İstanbul’a gelip mevcut bir projemle ilgili bir çalışma grubu oluşturmamız konusunda planlama yaptım. Öğleden sonra Almanya ofisinden bir uzmanımızla görüştüm ve haftaya başka bir projem için Türkiye’ye gelip eğitim vermesi konusunda anlaştık. Tabii ki aynı şekilde ben de uzmanlık alanım konusunda başka ülkelerde çeşitli müşterilere destek veriyorum, son birkaç hafta içinde, Hollanda’ya ve Bangladeş’e yaptığım seyahatlerdeki gibi.

Çalıştığın süre içinde McKinsey’den aldığın desteği nasıl tanımlarsın?

Profesyonel gelişim konusunda, McKinsey’de çok sistematik ve firmanın kültürüne yansımış bir destek sistemi vardır. Bunu günlük çalışma yapısının bu kadar temeline oturtan kurum sayısı oldukça azdır diye düşünüyorum. McKinsey ortaklarının, bir yıl içinde, danışmanlara mentorluk ve günlük geri bildirimler yaparak, firma içi eğitimlerde fakülte olarak görev alarak, danışmanların gelişimlerinin değerlendirildiği komitelere katılarak geçirdikleri süreleri bile üst üste koyduğumuzda; McKinsey’deki destek mekanizmalarının ne kadar sağlam ve önemli olduğunu anlamak hiç de zor değil. Buradaki destek ağı o kadar kuvvetli ki, çoğu zaman birlikte çalıştığım takım arkadaşlarımın başarılı olmamda kendi çabalarımdan daha büyük bir etken olduğunu hissediyorum.

Sence McKinsey’i en iyi tanımlayan 3 nitelik nedir?

  1. Her çalışanın müşteri için en iyisini yapma isteği
  2. Çalışanların birbirine duyduğu güven
  3. Her çalışanın en iyisini başarabilmesi için oluşturulmuş esneklik ve serbestlik

McKinsey'de en çok neyi seviyorsun?

Kurallar, politikalar, süreçler odaklı değil de; değerler, iş etiği, çırak-usta ilişkisi odaklı bir çalışma sistemimiz olması.

McKinsey ile ilgili, herkesin bilmesini isteyeceğin şey nedir?

Bazen McKinsey çalışanlarının dışarıdan daha soğuk ve mesafeli algılandığını duyuyorum, aslında tanısanız öyle olmadığımızı düşünürsünüz :)
Çalışma arkadaşlarımın hepsinin gayet alçakgönüllü ve yardımsever, hatta çoğunun esprili olduğunu söyleyebilirim :)

İş arkadaşlarını nasıl tanımlarsın?

Yoğun bir tempomuz olduğu için; birlikte vakit geçirmekten keyif aldığım, her gün bana yeni şeyler öğreten, bende farklı özellikleriyle hayranlık uyandıran ve ilham veren kişilerle çalışmak benim için çok önemli. 11 yılı aşkın zamandır bu konuda hiç hayal kırıklığına uğramadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Ekiplerimize katılan her yeni nesil de bu konudaki heyecanımı günden güne artırıyor.

Eğitim

2006 - Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi
2011 - Harvard University - Graduate School of Business Administration (ABD)(M.B.A) İşletme