Çağatay Business Analyst

Neden McKinsey’i seçtin?

Basit aslında, problem çözmek için. Türkiye’nin ve dünyanın en iyi beyinleriyle birlikte, saatlerce sürebilen düşünme seansları sonrası müşterinize yardımcı olabilecek bir çözüm geliştirmek olağanüstü bir iş.

Öncesinde hiç beklemediğin ama McKinsey’de çalışmaya başladıktan sonra fark ettiğin şey nedir? Kesinlikle yarattığımız etkinin büyüklüğü. Çözdüğümüz problemlerin gerek müşterilerimizde, gerekse günlük hayatımızda bu kadar kısa sürede bu denli büyük etki yaratacağını beklemiyordum.

McKinsey'de çalışmanın seni heyecanlandıran yanı nedir?

Birçok neden var aslında. Problem çözmenin ve bunun yarattığı etkiyi görmenin keyfi bambaşka. Bunun yanında, sık sık değiştirdiğiniz projelerle başka hiçbir yerde edinemeyeceğiniz kadar çok tecrübeyi inanılmaz kısa bir zamanda kazanıyorsunuz. Harika bir iş ortamı ve hayat standardı da cabası.

Danışmanlığın seni şaşırtan yanı neydi?

Üst düzey yöneticilerle kurduğunuz iletişim sıklığı. Mezuniyet sonrası henüz bir yılı doldurmuş olmama rağmen, sürekli olarak üst yönetim ile toplantılar yapıyor ve gerektiği zaman bizzat bu toplantıları yönetiyorum. Yıllarca tecrübeli firma çalışanları dahi üst yönetimin yüzünü zor görürken, bizlerin onlarla bu denli iç içe oluşu epey şaşırtıcı ve mutluluk verici.

Sence McKinsey’i en iyi tanımlayan 3 nitelik nedir?

Güven verici, zirvede, saygın.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

Bir hikâyeniz olsun! Öyle edebiyatı bol, tasvir dolu hikâyeler değil kastettiğim; bu hayatta neler yapıp neler yapmak istediğinizi oldukça net anlatabilmeniz gerekiyor. Ve en önemlisi, hayatta bir şeyi aklınıza koyduğunuz zaman bunu yapabileceğinizi göstermeniz gerekiyor. Bunun için de hikâyenizi övünç duyduğunuz başarılarınız üzerine kurmayı ihmal etmeyin.

McKinsey ile ilgili, herkesin bilmesini isteyeceğin şey nedir?

Keşke bütün üniversite öğrencileri, kendilerine toplum tarafından önceden çizilmiş yolları izlemek yerine, kabuklarını kırıp kendilerini başka ne imkânların beklediğini görseler. Problem çözmenin tek yolu doktora ile süslenmiş bir akademik hayat değil; McKinsey de bunu yapabilmeniz için harika bir fırsat sunuyor.

Eğitim

2014 - Bilkent Üniversitesi
Elektrik Elektronik Mühendisliği