Bora Associate Principal

McKinsey'deki ortak çalışma süreci nasıl işliyor?

Yaptığımız her projede McKinsey'nin sahip olduğu "en iyi" bilgi birikimini müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Bu da düzenli olarak, dünya genelinde daha önce benzer çalışmalar yapmış, uzman danışmanlarla iletişim halinde olmamızı gerektiriyor. Bu çalışma modeli, bizi yerel bir danışmanlık firmasından ziyade küresel bir bilgi ağına dönüştüren temel faktör bence. Verilen desteğin seviyesine bir örnek vermek gerekirse, geçen sene yaptığım acil bir talebe 30'dan fazla Partner - bir çıkarı olmamasına rağmen - yarım gün içinde dönüş yaptı. Bu seviyede işbirliği bizi gerçekten farklı kılan bir özellik.

Çalıştığın süre içinde McKinsey’den aldığın desteği nasıl tanımlarsın?

McKinsey'de hangi seviyeye gelirseniz gelin her zaman kendinizi hızlı bir şekilde geliştirmeniz ve bir üst rolün yetkinliklerine ulaşmanız bekleniyor. İşin güzel tarafı ise size bu süreçte çevrenizden çok yoğun destek veriliyor olması. Bir BA herhalde en yoğun desteği EM'lerinden görmüşümdür, şimdi ise çalıştığım Partner'ların düzenli olarak yeni fırsatlar yaratmaya çalıştıklarını görüyorum.

Sence McKinsey’i en iyi tanımlayan 3 nitelik nedir?

Bağımsız, etki odaklı, profesyonel

McKinsey'de en çok neyi seviyorsun?

McKinsey'de en çok sevdiğim şeylerin başında çalışma arkadaşları geliyor. Açıkçası İstanbul ofisi benim için geniş bir aile gibi, her türlü durumda desteğini hissettiğiniz güçlü bir arkadaş ortamı var. Politik ilişkiler ve bireyler arası rekabet sıfır, herkesin tek odağı müşterilere McKinsey'nin sunabileceği en iyi hizmeti vermek.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

Mülakatlarda en çok önem verdiğimiz şeylerden birisi vaka çalışmalarında gösterilen başarı. Bunlara hazırlanmanın da en iyi yollarından birisi de internet sayfamızda bulunan örnek vakaları (yazılı ve video) inceleyip, izlenen yaklaşımı ve önerileri anlamak. Ben zamanında çok faydasını görmüştüm, birçok aday için de faydalı olacağını düşünüyorum.

McKinsey hakkında sana en çok sorulan soru nedir?

Tanıştığım birçok kişi, bizim her gece sabahlara kadar çalışıp çalışmadığımızı merak ediyor. Açık konuşmak gerekirse; evet yoğun bir çalışma tempomuz var, bu konuda yalan söyleyemeyiz, ama doğru planlama ile sürdürülebilir bir iş/hayat dengesi koruduğumuzu söyleyebilirim.

Sence McKinsey’de çalışmayı özel kılan nedir?

Yaptığımız projelerin hemen hemen hepsinde, ülkenin en büyük şirketlerindeki CEO'larının aklındaki en önemli problemleri çözmeye çalışıyoruz. Bu çalışmaların birçoğu gazetelerde manşetlere de yansıyor. Yaptığımız işin bu seviyede öneme sahip olması bizi her gün motive eden faktörlerin başında geliyor.

Eğitim

2008 - Bilkent University
Endüstri Mühendisliği

2013 - Harvard University - Graduate School of Business Administration (ABD)
(M.B.A.) İşletme