Begüm Business Analyst

McKinsey'de çalışmanın seni heyecanlandıran yanı nedir?

McKinsey’de çalışmanın beni en çok heyecanlandıran kısmı sınırsız fırsatlar. Dünya’nın bir ucunda çalışmak isteyebilirsiniz, sadece toplum sağlığı üzerinde proje yapmak isteyebilirsiniz, özel sektörle proje yapmamayı tercih edebilir ya da McKinsey’le yeni bir şirketi tanıştırabilirsiniz… Her ne yapmak istiyorsak burada onu yapma fırsatını yaratabilme imkanımızın olması çok büyük bir lüks.

Çalıştığın projelerden bir örnek verir misin?

Çalışmayı en sevdiğim projelerden biri bir üniversiteydi. Her gün üniversitenin kampüsünde çalışmak, yemekhanesinde yemek yiyip profesörleriyle konuşmak öğrenciliğe geri dönüş gibi olmuştu benim için. Projenin amacı ise üniversitenin 10 yıllık stratejik planını yapmak ve 10 yıl sonunda devlet yardımı olmadan kendi finansal imkanlarıyla ayakta kalabilmesini sağlamaktı.

McKinsey'deki ortak çalışma süreci nasıl işliyor?

McKinsey, problem çözme konusunda fazlasıyla hevesli olan insanların ağırlıklı bulunduğu, yardımlaşma kültürünün yaygın olduğu bir şirket. Bu nedenle herhangi bir noktada yardım istediğiniz an kendi işini bırakıp sizin probleminizi çözmeye uğraşan pek çok kişi bulabiliyorsunuz. Bu işte çalışmanın bir yan etkisi sanırım, ortaklaşa beyin fırtınası yapmak, sorunu bir çerçeveye oturtmak, soru sormak her türlü problemle karşılaştığımızda doğal olarak yaptığımız şeyler haline geliyor. Bu nedenler işle ilgili olsun ya da olmasın her türlü sorunumda bana destek olacak iş arkadaşlarım olduğuna eminim.

McKinsey'de en çok neyi seviyorsun?

Her projede yeni bir endüstri, şirket, yöntem öğreniyor olmak, yeni insanlarla tanışmak ve sürekli bir değişimin içerisinde olmak McKinsey’nin en sevdiğim yönü.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

Vaka analizi mülakatlarına kesinlikle bir arkadaşınızla çalışarak hazırlanın. Gerekli kitapları ve örnekleri okumak tabii ki çok önemli fakat konuşurken kafanızdakileri bir çerçeveye oturtmak çok daha zor oluyor. Bu nedenle bir arkadaşınızla ya da ayna karşısında kendi kendinize konuşarak prova yapmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

İş arkadaşlarını nasıl tanımlarsın?

Hepsinin çok ilginç ve sohbet etmesi çok keyifli insanlar olduklarını söyleyebilirim. Her projede farklı insanlarla çalışıyor olmak işin en keyifli yanlarından biri, çünkü her insandan farklı bir şey öğreniyor yeni konular üzerine sohbet ediyorsunuz. 1 yılın sonunda toplam 20 farklı kişiyle aynı takımda çalıştım. Yirmisinin de birbirinden çok farklı, çok değerli ve birlikte vakit geçirmesi çok keyifli insanlar olduğunu düşünüyorum. İleride çalışacağım diğer insanların da aynı şekilde bana çok farklı şeyler katacakları konusunda hiç şüphem yok.

McKinsey’nin kadın çalışanlarına yaklaşımı hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

Kadınlar açısından çalışmanın daha kolay bir yer olduğunu düşünüyorum. Danışmanlık özünde fazlasıyla esneklik barındıran bir meslek, buna bir de McKinsey’nin eşitlik ve farklılık konusundaki hassasiyeti eklenince, kadınların başarılı olmak için değişmek zorunda kalmadığı bir ortam yaratılmış oluyor. McKinsey tüm çalışanlarında bilinçaltında yatan önyargılar konusunda farkındalık yaratarak sadece kadınlar konusunda değil fakat azınlık grupları içeren kariyer olanaklarında da global olarak öncü şirketlerden biri.

Eğitim

2014 - Boğaziçi Üniversitesi
Endüstri Mühendisliği