Ayşen Engagement Manager

Öncesinde hiç beklemediğin ama McKinsey’de çalışmaya başladıktan sonra fark ettiğin şey nedir?

Genelde McKinsey denildiğinde ilk akla gelen danışmanlar oluyor. Ama McKinsey'nin içine girdikçe arkada tüm sistemin kusursuz çalışmasını sağlayan bambaşka bir dünya var. Kocaman bir danışman networku, neredeyse aklınıza gelebilecek her konuyla ilgili uzman danışmanlar, inanılmaz araştırma ekipleri ve kaynakları, fikirleri mükemmel görsellere dönüştürmemize yardımcı olan tasarım ekipleri ve tüm destek fonksiyonları.

McKinsey'de çalışmanın seni heyecanlandıran yanı nedir?

Daima yeni bir şeyler öğrenmek! Farklı sektörler ve farklı alanlarda çalışmak her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye zorluyor insanı, ve bence işimizin en keyifli yani da daima düşünceyi besleyen öğrenme ortamı. İşin yanı sıra, farklı insanlarla çalışmak da sürekli öğrenmenin bir parçası. Burada geçen birkaç senenin sonunda, her ortamda her şekilde çalışabilecek adaptasyon yeteneğini kesinlikle kazanmış oluyorsunuz.

Sence McKinsey’i en iyi tanımlayan 3 nitelik nedir?

Daima basari odaklı, sürekli gelişen, tam anlamıyla global

McKinsey'de en çok neyi seviyorsun?

Kesinlikle beraber çalıştığım insanlar! Hem İstanbul ofisinde hem de dünyanın herhangi bir ofisinde kiminle çalışırsanız çalışın, mutlaka ortak bir nokta bulabilmek McKinsey'nin sağladığı büyük bir avantaj! Biliyorum ki hangi ofiste olursam olayım, öğle yemeğinde tanıştığım bir McKinsey üyesinin mutlaka dinlemek isteyeceğim ilginç bir hikayesi vardır.

McKinsey'e başvuracaklara ne tavsiye edersin?

En önemlisi hazırlıklı olmak.. Mülakatların yapısı çok standart aslında, en temel kısım business case’ler. O yüzden business case'leri nasıl çözeceğinize dair hazırlıklı olmak hem heyecan seviyesini azaltıyor hem de mülakat sırasında kendinizden daha emin olmanızı sağlıyor.

McKinsey hakkında sana en çok sorulan soru nedir?

Çalışma saatleri! McKinsey'de çalıştığımı söyledim anda ilk gelen soru: "Çalışma saatleriniz gerçekten çok uzun mu? Bu saatlere nasıl dayanıyorsunuz?" Tabi ilk basta saatlere alışmak biraz zorlayıcı olabiliyor ama günün sonunda yaptığımız isin etkilerini görünce gecen saatler çok daha anlam kazanıyor.

McKinsey’nin kadın çalışanlarına yaklaşımı hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

İşimizin koşulları gereği uzayan saatler, sık gidilen iş seyahatleri dolayısıyla, özellikle aile sahibi kadınlar için daha zorlayıcı bir ortam. Ama bu koşullar Firma tarafından çok iyi biliniyor ve kadın liderlerin kariyer gelişimlerini destekleyen bir çok farklı program var. Kadınların işe alım süreçlerinden başlayan ve tüm McKinsey kariyerleri boyunca destekleyen programlar, en ust seviyede Dominic Barton'dan başlayarak tüm Firma içinde resmi olarak teşvik ediliyor. McKinsey'nin kadın liderlerinin ilerlemesindeki pozitif bakış açısı ve alınan aksiyonlar bana doğru yerde olduğumu soyluyor.

Eğitim

2009 - Kent State University - Genel (ABD)
Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Yönetim

2011 - Kent State University - ESSEC-Ecole Superieure des Sciences Economiques et Commerciales (Fransa)
(M.B.A) Kurumsal Finans