AbdulkadirAssociate Partner

McKinsey’e katılma sürecini anlatır mısın?

Yatırım bankacılığı alanında çalışıyordum ve artık farklı bir şeyler yapmak istediğime karar vermiştim. Ama aklımda McKinsey yoktu açıkçası. Başka bir şirketle mülakat arasında İstanbul ofisinden arayıp ertesi günkü mülakata gelip gelemeyeceğimi sordular. Bayağı şaşırmıştım, daha sonra anladım ki çok önceden bir arkadaş vasıtasıyla paylaştığım CV üzerinden bana ulaşılmış. Neden olmasın diye başlayan bir mülakat sürecinin sonunda McKinsey'e katıldım. Hayatta bazı olaylar kontrolünüz/beklentiniz dışında gerçekleşiyor :)

Öncesinde hiç beklemediğin ama McKinsey’de çalışmaya başladıktan sonra fark ettiğin şey nedir?

Çevrenizdeki her seviyeden meslektaşlarınızdan gelen inanılmaz destek. McKinsey gibi üst seviye kalite standartları ve çok güçlü bir markası olan bir şirkete katılırken, beklentim hatalara minimum tolere edilmesiydi. Bu da yanında daha keskin/sert bir ortam getirmeliydi. İşe başladığımda çalışmalarımızda yüksek standartlardan taviz verilmediğini ama yapılan hataların düzeltilmesi ve profesyonel gelişim için herkesin çevresindekileri sürekli desteklediğini ve yönlendirdiğini gördüm. Sadece proje yöneticiniz değil, şirket ortakları ve hatta takımdaki daha junior arkadaşlar da size yoğun bir şekilde destek oluyorlar.

McKinsey'deki ortak çalışma süreci nasıl işliyor?

Projelerimizde müşterilerimizin farklı alanlarda karşılaştıkları karmaşık sorunları çözmeye çalışıyoruz. Genellikle ilk bakışta çözüme gitmesi mümkün olmayan zor sorular. Proje takımı ve liderlik ekibiyle yapılan pek çok iterasyondan sonra nihai çözüme ulaşıyoruz. Bu iterasyonların en güzel tarafı herkesin eşit olarak çözüme katkıda bulunabilmesi. En kıdemli şirket ortağıyla şirkete yeni katılan bir business analyst arasında önerilerini değerlendirirken tek belirleyici olan çözüme nasıl katkı sağladığı - problemleri çözerken hiyerarşinin gözönüne alınmadığı bir yapı.

McKinsey'de en çok neyi seviyorsun?

"Create your own McKinsey" mottosunu hayata geçirmeye gerçek anlamda imkan ve izin veren çalışma ortamı. İster profesyonel isterse kişisel alandaki tutkularınız olsun, McKinsey bunlara ulaşmanız için uygun ortamları sağlayacaktır. McKinsey'de gördüklerimden ilk aklıma gelenler: Kadınların çalışma hayatındaki rolünü yükseltmek istiyorsanız McKinsey Women Initiative'in bir parçası olabilir ya da Everest'e çıkma ve ilgili hazırlıkları yapma gibi bir hayaliniz varsa şirketin sunduğu esnek çalışma opsiyonlarından yararlanabilirsiniz.

Sence McKinsey’de çalışmayı özel kılan nedir?

Yapılan işte hiçbir zaman monotonluğa yer olmaması. Her projede farklı sorunları, kendine has ortamında çözmeye çalışıyoruz. Bu da beraberinde dinamik bir çalışma ortamı ve yüksek iş tatmini getiriyor.

McKinsey, önceden farkında olmadığın becerilerinin farkına varmanı sağladı mı?

McKinsey'deki ilk yıllarınızda farklı müşteri ortamları, proje konuları ve liderlik ekipleriyle çalışmanız beklenir ve buna uygun olarak farklı projelerde rol alırsınız. Mühendislik ve finans geçmişinden gelmeme karşın, organizasyon ve dönüşüm projeleri hiç tahmin etmediğim şekilde çalışmaktan zevk aldığım ve profesyonel olarak kendimi geliştirdiğim projeler oldu. Bu projelerde rol alana kadar, organizasyonları tanıma, grupları ortak amaç etrafında birleştirme ve motive etmede öne çıkan bir becerim olduğunu düşünmüyordum.

İş arkadaşlarını nasıl tanımlarsın?

Tutkulu, başarı odaklı, her zaman yardıma hazır

Eğitim

2003 - Bilkent Üniversitesi
Elektrik Mühendisliği

2006 - Boğaziçi Üniversitesi
(M.B.A.) Kurumsal Finans